msaba002 msaba002
  • 20-10-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 scarves in $24.75. What is the unit price?

Respuesta :

mahdhizulfiquar
mahdhizulfiquar mahdhizulfiquar
  • 20-10-2020

$8.25 for 1 scarf

All you have to do is divide the number($24.75) by the amount of scarves(3)

So divide 24.75 divide by 3 is 8.25

Please mark branliest if this helped

Answer Link
joeyahmedbob joeyahmedbob
  • 20-10-2020

Answer:

yea bro 8.25

Step-by-step explanation:

hes right. and branliest

Answer Link

Otras preguntas

Elaine is 8fears younger than her brother Tyler.the sum of their ages is 34.Define a variable and then write and solve an equation to find Elaine's and Tyler's
how many pairs of whole numbers have a sum of 40
What is 0.32 as a fraction and percent
You are given a fraction in simplest form. the numerator is not zero. when you write the fraction as a decimal,it is a repeating decimal,which numbers 1 to 10 c
PLEASSSE HELP GIVING A LOT OF POINTS TO FAST REPONDERS!!
Who was the Soviet leader during both the Eisenhower and Kennedy presidencies?
What is the expanded form of 1203
What is the collective noun for mountain
a baseball stadium has 38,496 seats.Rounded to the nearest thousand,how many seats is this?
PLEASSSE HELP GIVING A LOT OF POINTS TO FAST REPONDERS!!