Seudónimo Seudónimo
  • 18-11-2014
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate
$140 for 18ft

Respuesta :

Hannah10
Hannah10 Hannah10
  • 18-11-2014
you have an equation:18ft=$140. To find the unit rate for ft, divide both by 18:/18ft= $140/18= $7.78/1ft.
Answer Link

Otras preguntas

Wendy brother drank 3/10 of the gallon of the milk.what percent of the milk did he drink?
which of the following transformations does not preserve distance and angle measures? A .translation B.reflection C.rotation D.horizontal stretch?
Which words in the sentence make up the adjective phrase? Which word does it modify? Do you know how many yards of the fabric we will need? A. will need; mod
A bakery sends 4 carton of rolls . Each carton contains 6 box's holding 12 rolls each. The store divides the rolls into 8 in each bag. How many bags of rolls ar
which of the following is a factor that determines the composition of magma
please help me on all the questions thanks !!!!!!!!!!!!!!!!!!
what is the lcm of 36 and 78
one mile is about 1.61 kilometers. volcano Mauna Kea is 120 kilometers wide. what is the width of the volcano in miles, rounded to the nearest tenth?
Why are the strands of DNA said to be complementary to each other? A) The sugar-phosphate chains are running in opposite directions. B) The sugar-phosphate chai
what is x when inverse sin (sinx)=1/6