kleichpreston kleichpreston
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

express as a unit rate. $18.50 for 5 lbs​

Respuesta :

mjb720 mjb720
  • 16-11-2020

Answer:

3.7 dollars per lb

Answer Link
kotterful
kotterful kotterful
  • 16-11-2020

Answer:

$3.70 per lb

Step-by-step explanation:

It's asking how much money for one pound. So, right now the equation is

18.5=5lbs

divide by 5 on both sides

3.7=1lb

so, $3.70 per lb

Answer Link

Otras preguntas

There are federal laws that prevent print media from
Sedona has quite a number of potentially conflicting community groups. explain three ways that the chamber of commerce can use social media to help manage confl
The phylogeny tree above is used to explain what major idea/component of the biological theory of evolution? Question 3 options: All organisms are closely rela
Angel transformed the following equation from 6x+4-x=2(x+1). He then stated that the solution to the equation is x=4. Is he correct? Explain​
How does the Steve react to begin questioned about this radio?
Explain Seller obligations
which statement about the kinetic energy of a moving object are true​
Enter the numerator and the denominator of the fraction in simplest form that is equal to 0.7 (repeating).
describe the overall pattern of global malnourishment?​
Henry and Kahlil just published an in-depth report in a city newspaper on the management style of Cynthia, a candidate for state Governor. This is an example of