michellel33440 michellel33440
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate: $7.40 for 5 pounds

Respuesta :

Izzy1974
Izzy1974 Izzy1974
  • 16-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

7.40 for 5 pounds

7.40/5= 1.48 a pound

Answer Link

Otras preguntas

Why did washington win in trenton?
How many lobes are in a pigs left lung ?
What is 3/8 converted into a decimal and rounded to the nearest 10?
Based on the chart, what theme might a short story titled "Rise Up" explore?
what part of the flower does a grape develop
how does gravity affect us?
write as equivalent fraction with the LCD 1/20 and 21/50
what the problems the jamestown settlers experienced and if anyone helped
20. Which statement represents a difference between horizontal and vertical relationships? A. Both vertical and horizontal relationships represent equal s
x=?y=?-3x-10y+29=0what does x equal