pgjdbmvhtu
pgjdbmvhtu pgjdbmvhtu
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

24 lbs of potatoes cost $216. How much would 46 lbs cost?

Respuesta :

connorvevo1 connorvevo1
  • 16-11-2020

Answer:

432

Step-by-step explanation:

24+24=46

216 times 2= 432

Answer Link
mattwisey26
mattwisey26 mattwisey26
  • 16-11-2020

46 pounds of potatoes would cost 414 dollars:)

216 dollars divided by 24 pounds is 9 dollars per 1 pound of potatoes. 9 dollars per pound times 46 pounds is 414 dollars. In proportion form, it would be 24/216=46/x and can be solved by cross multiplying:)

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME PLS 1) If f (x) = 3x^2 and g(x) = √2x , what is the value of ( f times g ) (8) ? 2) if f(x) = 3x-4 and g(x) = x^2, find the value of f(3) - g(2)
Which is the best definition of an Isosceles Triangle ?please help :(A. A triangle that has at least two congruent sides B. A triangle in which no two sides are
What kind of creature does that verb evoke
1/4 times 12/1 in simplest form
In training for a swim meet, Logan swam 750 meters in 1/3 of an hour. What is Logan's average swimming speed?
This part of Mexico is where most people live because of mild temperatures, fertile land, and rainfall A. Sierra Madre B. Yucatan peninsula C. Copper Canyon D.
The resurrected Christ now has a glorified body. True False
50 PTS + 25 IF RIGHT HOW IS JUDAISM, ISLAM, AND CHRISTIANITY MORE DIFFERENT THAN SIMILAR
How does the nervous system influence the respiratory system
1) Reintroducing wolves in Wyoming has meant that some of the cattle were eaten. What economic principle is this exemplifying?