pocahontacard1982 pocahontacard1982
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12.

Respuesta :

gaige808
gaige808 gaige808
  • 16-11-2020

Answer:

$31.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
apb23 apb23
  • 17-11-2020

Answer:

$31.50

Step-by-step explanation:

8:12

divide by 8 to get the price per pound

8/8=1   12/8=3/2=1 1/2=1.5

1:1.5

times 21

1*21=21   1.5*21=31.5

21:31.5

Answer Link

Otras preguntas

The Venus flytrap is known for which of these behaviors? closing its flower buds at night snapping a leaf shut around an insect closing its leaves when touched
Select the correct answer. Which statement does not describe a characteristic of a good outline? A.It supports the thesis. В. It establishes the order and rela
What SIMILAR message do the selections from Lord Redesdale and Ryunosuke Akutagawa express about Buddhism?
Help me with this please
PLESSE HELP IM FAILING MATH RN
The above events are all closely associated with
Which number added to -1 gives the sum of 0?
What were the names of Henry VIII's six wives?
At the start of a hike a hiker was at an elevation of -50 feet or zero represents sea level the hiker climbs at a rate of 15 feet per minute. Write an inequalit
Figure A is a scale image of figure B