charlottejnneumann
charlottejnneumann charlottejnneumann
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 3 pairs of insulated costs ​$23.67. What is the unit price of the pairs of gloves ​?

Respuesta :

ananotiginashvi
ananotiginashvi ananotiginashvi
  • 16-11-2020
the unit price is $7.89
you divide $23.67 by 3
Answer Link

Otras preguntas

Solve the system of equations.5x + y = 93x + 2y = 4 A) (-2, 5) B) (1, 4) C) (2, -1)D) (4, -4)
Simplify the numerator and the denominator separately, then find the quotient -3(-2)/5-(-1)=? Quotient=?
what's the square root of 9
how do you write 13065.01 in word form
how do you find the total length of a rectangle?
A card is drawn at random from a well-shuffled deck of playing cards. Find the probability that the card drawn is (i)a card of spade or an ace (ii)a red king (i
A car is driving at a speed of 60 mi/h. What is the speed of the car in feet per minute?
A van travels 220 miles on 10 gallons of gas. Find how many gallons the van needs to travel 550 miles
Find 3 consecutive even numbers where the product of the smaller two numbers is 40 less than the square of the largest number.
Define the efficiency of an energy converter.