yasminabdullayev
yasminabdullayev yasminabdullayev
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

Mario bought 90 feet of rope for ​$21.60. He needs 60 more feet. If the unit price is the​ same, how much will he pay for the extra 60 feet of rope​?

Respuesta :

Izzy1974
Izzy1974 Izzy1974
  • 17-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

21.60/90= 0.24 a foot

0.24*60=14.40

He will pay $14.40 additional for the 60 feet of rope.

Answer Link
addstuff
addstuff addstuff
  • 17-11-2020

Answer:

$14.40

Step-by-step explanation:

So we know 90ft is 21.6

We also know that

60/90=2/3

So

write 21.6 as a fraction

21 6/10

216/10 * 2/3

=72/5

=14.40

Answer Link

Otras preguntas

how can sedimentary rock show earths history
What is the word phrase for v-4
What is the plug composed of during the clotting response? Platelets and blood plasma Platelets and red blood cells White blood cells and blood plasma White blo
The purpose of the Force Acts was primarily to (A) limit the actions of the Ku Klux Klan (B) impose segregated accommodations in the South (C) limit the pres
Six years less than Tracy's age
Someone said the following to me, "Looks like you really turned around your trajectory. Congratulations." Is this individual being sarcastic?
The purpose of the Force Acts was primarily to (A) limit the actions of the Ku Klux Klan (B) impose segregated accommodations in the South (C) limit the pres
The Russians lost the Russo-Japanese War because
The Vikings decended from which Race?
3(s-4) > 4s-12 i got s>0 but im pretty sure thats incorrect so please help