ianslatosch008
ianslatosch008 ianslatosch008
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of laundry detergent or $6.99 for 40 fl. oz. What is the difference between the laundry detergents unit rates?

Respuesta :

tanguyenvan200ow144y
tanguyenvan200ow144y tanguyenvan200ow144y
  • 17-11-2020

Answer:

$0.01

Step-by-step explanation:

3.99/25=$0.16/fl. oz.

6.99/40=$0.17/fl. oz.

0.17-0.16=0.01

Answer Link

Otras preguntas

A skateboard ramp makes a 22 degree angle. to the nearest foot, how high is the ramp?
If john ran 5 kilometer marathon ,how long was that in meters
Explain how you can use a model to find 6×17
If john ran 5 kilometer marathon ,how long was that in meters
Specialized cells are grouped into structures known as?
Which words in the sentence make up the adverb phrase? He finished the entire science experiment in two hours. A. in two hours
What is the fear of gorillas? I looked it up and couldn't find it anywhere! I am deathly afraid of gorillas and i have no clue what its even called! XD
Which of the following is not a characteristic of a civilization A. The development of cities B. The development of complex religions C. The development of com
How did the labor shortage caused by the plague affect the economies of Western Europe?
Am i correct on number 39 and 40