LemmyLlama7
LemmyLlama7 LemmyLlama7
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

Chloe pays $28 for 3.5 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon?

Respuesta :

ashabhika
ashabhika ashabhika
  • 17-11-2020

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

You divide 28 by 3.5

Answer Link
laurenlauren95 laurenlauren95
  • 17-11-2020

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$28 ÷ 3.5lbs = $8

Answer Link

Otras preguntas

A skier needs to buy new ski poles during a ski trip to utah . The price of the poles is $24 and the sales tax is 4.7%. What is the total cost of the poles, rou
A crisis erupted in the 1830s over nullification. What was nullification?
Show (0.004)(3.42) as a fraction multiplication problem and explain why the answer is in the hundredths-thousandths (five decimal places).
What is a reason many people were willing to endure the hardships of moving to and settling in the West?
how do you say milkshake in french?
While driving,Mac sees a sign that says 123 kilometers to a diner. How many more meters is it to the diner?
in the central city grand prix out of 30 cars that started the race,12 of them finished. what percent of the cars finished the race? what percent did not finish
The planet A rotates once every 24 hours, 37 minutes, 3 seconds. how many seconds is that?
what was the main reason why carnegie invested in the frick coke company
Please help me with math homework 1): a deep sea exploring ship is pulling up a diver at the rate of 25 feet per minute. The diver is 200 feet below sea level.