teresabell27
teresabell27 teresabell27
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

An 12-ounce cup of gourmet coffee costs $4.96. If the unit price remains the same, how much will a 16-ounce cup if gourmet coffee cost?​

Respuesta :

1027200 1027200
  • 17-11-2020

Answer:

$6.61

Step-by-step explanation:

$4.96 / 12 oz = x / 16 oz

79.36 = 12x

x = 6.61

Answer Link

Otras preguntas

Greene Company discloses that its net income for the most recent period was reduced by a writedown of inventory to net realizable value. What effect is the inve
Can anybody give me an answer to this ??
pls someone answer this
helppppppppppppppppppppppppppppp
solve the question below 77
true or false: the ordered pairs (2,3) and (3,2) are the same
At the end of the prior year, Doubtful Inc. had a deferred tax asset of $14,500,000 attributable to its only timing difference, a temporary difference of $58,00
In each of the cases below, assume Division X has a product that can be sold either to outside customers or to Division Y of the same company for use in its pro
Add: [tex](9x + 7) + (x + 3)[/tex]
Methanol can be produced by the following reaction: CO(g) 2 H2(g) CH3OH(g). How is the rate of disappearance of hydrogen gas related to the rate of appearance