Melmalena Melmalena
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated gloves costs ​$25.96 What is the unit price of the pairs of gloves​?

Respuesta :

cflor102393 cflor102393
  • 18-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

25.96/4 = 6.49

Answer Link
emmyho emmyho
  • 18-11-2020

Answer:

$6.49 per pair of gloves

Step-by-step explanation:

$25.96 / 4 pairs of gloves = $6.49 per pair of gloves

Answer Link

Otras preguntas

a certain anesthetic contains 64.9% C, 13.5% H, and 21.6% O by mass. at 120 deg Celsius & 750 mmHg, 1.00 L of the gaseous compound has a mass of 2.30g. what
8 times the sum of a number and 5
Can someone please give me an example of a poem that true to yourself that is 10 lines?
100,000 less then560,000+313.00
Zaroff describes the hunt of Rainsford as a game of “outdoor chess
what are some antonyms for the word "uncowed"
what is the object that is small chunk of rock or metal?
10 - 7b >10and5b-6>-11solve each compound inequality
All of the following are concepts learned in English courses except: . . A. how to speak the language. . B. public speaking. . C. literary criticism . D. gramma
Explain why water shortages are expected to be such a widespread problem in the future