karkinita511
karkinita511 karkinita511
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 12 pen is 600 find the cost of 23 pens​

Respuesta :

8j6f468wy2
8j6f468wy2 8j6f468wy2
  • 18-11-2020

Answer: 1150

Step-by-step explanation:

If 12 pens are 600 you are going to divide 600 by 12 to get 50.

Then from there you will multiply 50 * 23 and you will get 1150

Answer Link

Otras preguntas

List four types of antennas a smartphone might contain
classmates received a score of 66 on an exam that is worth 75 point, what percentage does the score represents.
On the first day that tickets to the school play were sold, 100 tickets were sold for $230. Regular tickets cost $3 and student tickets cost $2. How many of eac
How does the circulatory system work part 2 activity mix and match worksheet?
Jo combines 4 bushels of wheat per minute. How many pounds of wheat are harvested per hour? (Note: 1 bu= 60 lb.)
What ratio forms a proportion with 18/30?
The column just before the stable noble gases are called the
Together, forests and grasslands compose what percentage of terrestrial biomes? multiple choice
When you are filling out a form and you find a question for which you would like to give additional information, what should you do? A: Give a brief response
A graph of coal reserves in the United States versus time slopes downward. This indicates that coal production could have ________. A. Stayed the same B. Decrea