vhhyfxxfuh vhhyfxxfuh
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jill brought a pound of strawberries for 4.00. What is the price per ounce of strawberries

Respuesta :

clonefirex
clonefirex clonefirex
  • 18-11-2020

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

16 ounces = 1 pound

4.00 / 16 = 0.25

Answer Link

Otras preguntas

The correct structure of dna components can be presented as
choose 2 answers one for the center and one for the spread
The length of JK is 12 units. What is the length of the image of the line segment after a dilation with a scale factor of 2/5?
michael breeds chickens and ducks. last month he sold 50 chickens and 30 ducks for $550 this month he sold 44 chickens and 36 ducks for $532 how much does a chi
__________ is the study of human species and their immediate ancestors focusing on the similarities and differences, both biological and cultural, in human popu
What argument does james madison use in "federalist no. 10" to explain why large states are more suitable to protect republican liberties than smaller ones?
Who owns the house in the sentence below? The realtor rented out Jill’s house to help Kim. A. Jill B. Kim C. both Jill and Kim D. the realtor
You fire 3 guns at a target. the first has a 20% probability of hitting, the second a 15% probability of hitting and the 3rd an 10% chance of hitting. what is s
y + 4/9 = 2/3 Solve the equation..
Fugitive state law required northern help in returning what