justol840
justol840 justol840
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

At a store, apples cost $5 for 2 pounds.

Which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

24gavinku 24gavinku
  • 18-11-2020

Answer:

$2.50/pound

Step-by-step explanation:

Because if its $5for 2 pounds divide by 5 by 2 to see how much 1 pound costs

Answer Link

Otras preguntas

I need help !!!!!!!
Please help ASAPDrag and drop the numbers into the correct locations​
3 over 5 divided by 5 over 8
Michael paid $56,580 for an SUV. THIS IS 3,700 LESS THAN TWICE WHAT HIS WIFE PAID. HOW MUCH DID HIS WIFE.PAY?
Is this the correct configuration for MO? I thought it was 5s^2 4d^4?
Helpp me :(((( Im stupid I dont know how to solve it :((
what do reflections have that dilation do not
An art museum had 275,760 visitors last year. The museum was open every day of the year except for 5 holidays. How many visitors did the museum have each day, o
The children stared The two headed moster
Aliza needs to run at a rate faster than 8.8 feet per second in order to exceed her fastest time in a race. After running for 15 minutes, her coach determines t