JohnRossi
JohnRossi JohnRossi
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

An 8-Bar Package Of Soap Sells For $4 What Is The Unit Rate In Cost Per Bar?

Respuesta :

liuyuping090104
liuyuping090104 liuyuping090104
  • 18-11-2020

Answer:

2 dollars

Step-by-step explanation:

If it’s an 8 pack, that is 4 dollars then if you divid, every bar should cost 2 dollars each.

Answer Link
BangChan8
BangChan8 BangChan8
  • 18-11-2020
Each package has 8 individual bars. The package costs 4$. That’s 4$ for 8 bars of soap. Divide by 4 and it’s 1$ for two bars of soap which means
.50 cents per bar of soap
Answer Link

Otras preguntas

The complete combustion of octane, C8H18, the main component of gasoline, proceeds as follows: 2C8H18 (l) + 25 O2(g) --> 16 CO2(g) + 18 H2O (g) a. How many m
It takes brooke 10minutes to run 1 mile what is her speed in miles per minutes
Why does Alexander Pope use the style and narrative form of epics to describe a relatively insignificant incident in “The Rape of the Lock”?
3 different pairs of numbers that add together to get 1
Abraham Lincoln was the first president elected from which political party?
Which principles of government are most important for baltimore city to work effectively?
Factorise: a squared +8a -20
Which one of the following sentences is an accurate statement about the sentence? a. The verb in the sentence is in the present tense. b. The pronoun his is an
Dario is finding the percent of change from $52 to 125
What is the function of the tomato pulp cell? Also, do they have chromosomes?