Kvnglol2468
Kvnglol2468 Kvnglol2468
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Trevin puts 8 gallons of gas in his car and pays $22 What is the cost of 1 gallon of gas​

Respuesta :

babygirlbrinker babygirlbrinker
  • 18-11-2020

Answer:

1 gallon of gas is $2.75

Step-by-step explanation:

becuase 22 divided by 8 (since they put 8 gallons in) = 2.75

Answer Link
nicolasnieminen
nicolasnieminen nicolasnieminen
  • 18-11-2020

Answer:

2.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

which of the following beliefs did utopian socialists and communists have in common
How many solutions does 2 parallel lines have?
explain how multiplying with 6 is like mutiplying with 3
What is 86% as a fraction in the simplest form
Amber finds herself struggling to have a conversation with her friend while they are hiking. Which of these modifications should she make?
What law best explains why we would expect 75% of the offspring to have large teeth
Is 1.538 greater or less than 1.54
which geographic feature presented an obstacle to simon bolivars forces
Rita is hiking along a trail that is 13.7 miles long. So far she has hiked along one-tenth of the trail. How far has Rita hiked?
Which of the following cells would not have a well-defined nucleus but would have a thick cell wall and ribosomes?