kolelohrke5 kolelohrke5
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Zoe bought 11 chicken wings for $20.90. What's the unit cost of one wing?

Respuesta :

cherrypop64
cherrypop64 cherrypop64
  • 18-11-2020

Answer:

$1.90

Step-by-step explanation:

Answer Link
oliviargraham27
oliviargraham27 oliviargraham27
  • 18-11-2020
Answer:
$1.90

Explanation:
$20.90 for 11
For 1= $20.90/11=$1.90

I hope this helped :)
Answer Link

Otras preguntas

Can you tell me who's correct with an explanation and what the cause of error is? Please? lol.
the table shows the steps for solving the given inequality for x. 7x 16<−5(4−5x) select the reason for each step from the drop-down menu(s). ​ 7x 16<−5(4−
Name a structural difference between triglycerides and phospholipids.
An engineer decides to use a slightly weaker material rather than a stronger material, since she knows that the stronger material can break suddenly. This is an
What Times 4 equals 108
The cell membrane that surrounds the cell acts as a _____. A) one-way barrier, allowing materials to enter the cell but not leave it B) selective barrier
What is the value of p? 10p+5=18p–62 –8 –18 4 8–8–1848
By how much did carbon dioxide levels increase from 1980 too 2000
Tú __________sola ayer. (estar) estabas estar estás estoy
Rewrite the expression by factoring out (u-7). 5u^2(u-7)-7(u-7)