graciee628 graciee628
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Help please I don’t get this

Help please I dont get this class=

Respuesta :

zeelbhavsar
zeelbhavsar zeelbhavsar
  • 18-11-2020

Answer:

$2.35 for one video

Step-by-step explanation:

You set up two equations:

$7.50= p + 2v

$12.20= p + 4v

You then set both equal to p

p=-4v+12.20 and p=-2v+7.50

So you can set them equal to each other and solve for v (the cost of one video)

v= $2.35  

Answer Link

Otras preguntas

Sean burns 8.5 calories per minute when he runs. How many calories does he burn if he runs for 45 minutes?
4. Define Adjacent Angles.
10. What makes an equation a quadratic? A. The equation has a variable multiplied by itself 3 times. A cubed variable. B. The equation has a variable by itself
role of missionaries in East Africa​
List three (3) distinctions between limited liability partnership and conventional partnership using statute and decided cases.
write a letter to your class teacher telling them three changes you want see in your classroom​
Help with understanding proportions
What is the sentence structure that makes the object the focus of the sentence? A. Active voice B. Powerful verbs C. Imperative D. Passive voice
Which of these is NOT a primary responsibility of the state legislative body? A) promote public health Eliminate B) determining a state budget 0 allocating reso
5. Who were the Kulaks? O A. Poor farmers who were shipped off to labor camps by Stalin. O B. Wealthy peasants blamed by Stalin for causing food shortages in t