mathmaticsn4rd mathmaticsn4rd
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Ellen can purchase 5 apples for $1.75. How many apples can she get for $1?

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 19-11-2020

Answer:

2 apples

Step-by-step explanation:

  1. 1.75 ÷ 5 = 0.35
  2. 1 ÷ 0.35 = 2.85
  3. 2.85 rounded = 2

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

movie rental website charges $5.00 per month for member ship and 1.25 per movie how many movies did andrew rent this month if this months bill was 16.25 how do
plastic forks come in packs of 6 you need 40 forks for a party how many packs of forkes should you buy
how to determine whether to move right or left on the number line when adding rational numbers?
The difference of two numbers is 7 and their sum is 49
what is a a chromatin
What is the least prime number greater than 50?
An important effect of the Magna Carta on English government was that it
Explain how finding 7 x 20 is similar to finding 7 x 2000. Then find each product.
Why does your heart never tire of constantly beating to pump blood throughout your body?
Those with high self-esteem generally live a more fulfilling life and have better relationships. a. True b. False