MayaR1234
MayaR1234 MayaR1234
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

bananas cost $0.18 each. How many can Mo buy for $2? (Tip!) Round to the nearest whole banana.)​

Respuesta :

lucyanddede
lucyanddede lucyanddede
  • 19-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

.18x=2

x= 11.1

she can get 11 whole bananas

Answer Link

Otras preguntas

George walks to a friends house. He walks 750 meters north, then realizes he walked too far. He turns around and walks 250 meters south. The entire walk take
Explain the difference between being magnetic and being a magnet
By 1890 who had the strongest army ?
Cells go through periods of growth and division. Cell division occurs during
How do I find the slope in an equation?
What do the artist’s modern art forms and colors represent in the image above? a. the pain and suffering of the people from her country b. movement and change,
How is the governor elected
A balloon of mass M is floating motionless in the air. A person ofmass less than M is on a rope ladder hanging from the balloon. The person begins to climbthe l
Producers would most likely not provide ___, because everyone can use them, even those who do not pay. so government provide these items instead
Aleko’s Pizza has delivered a beautiful 16 inch diameter pie to Lee’s dorm room. The pie is sliced into 8 equal sized pieces, but Lee is such a non-conformist h