BullishWharf224
BullishWharf224 BullishWharf224
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Regina bought a case of corn for $6.98. The case includes 12 cans of corn. Each can of corn cost approximately $:
A: 0.06
B: 0.58
C: 0.78
D: 1.72
​

Respuesta :

1472282 1472282
  • 19-11-2020

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Divide 6.98 by 12

Answer Link

Otras preguntas

Which argument does the author make in the letter to support his position? Arts programs can help students develop teamwork and self-confidence as well as sport
Which is the best estimate of the mass of a basketball? A. 6 grams B. 600 grams C. 6,000 grams or D. 60 kilograms?
List of solid mixtures in a classroom
Spain and Portugal (circled on the map above) are located on the __________ Peninsula, a landform that is separated from the rest of Europe by the Pyrenees.
While the threat of mutually assured destruction seemed to fade with the end of the Cold War, the threat of _____ still exists. A. the spread of Communism B. t
how many $50 banknotes make up $1250
Which of the following would decrease the magnetic field around a wire? A)decreasing the current B)reversing the poles of the wire C)looping a section of the wi
Which image from John Keats's "To Autumn" best captures the bountiful nature of the season? A. "Sometimes whoever seeks abroad may find / Thee sitting careles
In the mid-1800s, one result of Manifest Destiny was that
Read the sentence. The governor himself wrote that he saw nothing unusual. Which word in the sentence is an intensive pronoun? himself that he nothing