enijiagriffinbraxton enijiagriffinbraxton
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

At Kroger you can purchase a 20 ounce box of Cinnamon Toast Crunch for $4. What is the Unit Price (Cost per 1 Ounce)?

Respuesta :

olif58087
olif58087 olif58087
  • 19-11-2020

Answer:

20 cents

Step-by-step explanation:

$4.00 divided by 20 (ounces) is $0.20.

Answer Link
324734
324734 324734
  • 19-11-2020
20 cents per ounce
$4 divided by 20 oz = 0.2 cents
Answer Link

Otras preguntas

A tutor can help you increase your confidence in school.
When forced to choose, Daisy is unwilling to sacrifice her comfort and social status as Tom’s wife for an uncertain future with Gatsby. Which detail from Chapt
Help me please A & B
What channel is the memphis tigers basketball game on tonight.
Which best describes Detroit Bikes sourcing of components from other countries for assembly in the United States
Jeremy buys 2 slices of pizza (x) and a drink (y) for $7.50. Macey buys 1 slice of pizza, a drink, and 3 cookies (z) for $6.00. A slice of pizza costs $2 more t
7. The last step of cellular respiration is called oxidative phosphorylation. What is phosphorylation and exactly what molecule is phosphorylated in this step?
if m=2,n=5 and y=3 evaluate m(n+y)/mn​
heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp
True or False: To finalize the budget, compare projected income to projected expenses. When income equals or exceeds total expenses, it is considered a balanced