GoatedKid85 GoatedKid85
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 3 lemons for $1.20.how many does 25 lemons cost

Respuesta :

silverhdx122583
silverhdx122583 silverhdx122583
  • 19-11-2020

Answer:

10USD

Step-by-step explanation:

For each lemon: 1.20/3=0.4

for 25: 0.4*25=10USD

Answer Link

Otras preguntas

CARBON MOVES THROUGH THE CARBON CYCLE IN ALL OF THE PROCESSES EXCEPT? . PHOTOSYNTHESIS . CELLULAR RESPIRATION . EVAPORATION . DECAY
Why do we organize the world using latitude and longitude? In two to three sentences, explain how latitude and longitude help us.
Who won the Punic wars?
Why are viruses like parasites? a. they harm the cells they enter. b. they multiply. c. they use their own energy to develop. d. they make their own food.
Which sentence contains coordinate adjectives that should be separated by commas? A) The tiny brown dog was just adorable. B) Cannon cannot lift the big woo
Which is bigger 2/3 or 20/27?
Why do we organize the world using latitude and longitude? In two to three sentences, explain how latitude and longitude help us.
Many Scandinavians immigrated to the United States as a result of the Homestead Act of 1862, which offered land to independent farmers. This is an example of a
(x+4y) (x+4y) (x+4y)
What is a hidden cost of turning down work?