tyoungSR tyoungSR
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3/4 pounds of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 pounds of walnuts? Explain your reasoning

Respuesta :

jake4867 jake4867
  • 19-11-2020
3/4=.75
7.5/.75= 10
3.45*10=34.5
answer is $34.5
Answer Link

Otras preguntas

in ICS, the member of the command staff assume the title of?
what is the answer 6²÷2(3)+4=
There are 6 girls and 7 boys in a class. A team of 10 players is to be selected from the class. If the selection is random, what is the probability of selecting
The __________ controlled a large empire in what is now Cambodia. French Indochinese Khmer Siamese Indonesians
On which feature is science based?
A _____________ is the lawmaking body of two houses. unicameral legislature tricameral legislature franking privilege bicameral legislature
21 is 14% of what number?
Two shoes each have a mass of 0.1 kg. if the are .15m apart what is the gravitational force between them? G = 6.67 x 10^-11 N (m/kg)^2
After the paint dried, Dominic made a frame for the painting. a. simple c. complex b. compound d. compound-complex
Find the sum. (-x - 2y - 4z) + (7x - 6y - 6z)