mrsbrinez mrsbrinez
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Connor bought a pack of 4 notebooks for $8.20. What was the unit price?

Respuesta :

keeleywarder16
keeleywarder16 keeleywarder16
  • 19-11-2020

Answer:

$2.05

Step-by-step explanation:

Take the total cost divided by the amount bought i.e. 8.20/4

Answer Link
alemeny alemeny
  • 19-11-2020
You would inverse the operation so it would be 8.20/4 which equals 2.05
Answer Link

Otras preguntas

Read the sentence. Put the dog in the yard when the rain stops. Which word in the sentence does the adverb clause modify?
how does respect of the feelings of others influence effective communication
2(2x-10)-8=-2(14-3x)
If you are studying cells and heredity, you are most likely taking a chemistry class. a. True b. False
give an example of how decisions by the supreme court , under Chief Justice John Marshall strengthened federal power.
find the missing term in each pair of equivalent ratios ____:13=48:104
sixty-three increased by a number is ten times the number... please put that in equation form
Round 5,563 to the nearest thousand,to the nearest hundred,and to the nearest ten. If you could pay a $5,563 bill with a rounded amount, which place value would
describe two physical features of these planet that make them different from the other planet in the solar system
WHAT IS THE 8th WONDER IN THE WORLD? ANSWER THIS AS SOON AS POSSIBLE.