parrisyoung11 parrisyoung11
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews, to the nearest penny?

Respuesta :

hindaljayce00
hindaljayce00 hindaljayce00
  • 20-11-2020

Answer:

49 cents

Step-by-step explanation:

just divide 5.86 by 12

Answer Link
ayp70498 ayp70498
  • 20-11-2020

Answer:

$0.48

Step-by-step explanation:

$5.86 divided by 12 = 0.48 when rounded to the nearest penny.

Answer Link

Otras preguntas

Find the sum of 130 cm. And 50 mm.in meters
What did Robert e lee have to do with the civil war
why is no dew formed on a windy day or when the sky is cloudy?
what is a good sentence for nomad
Which of the following statements is not true about acid rain? a. Acid rain will erode marble statues b. Acid rain can change the pH of lakes and streams c.
Evaluate the following expression using the values given:Find -3a2 - b3 + 3c2 - 2b3 if a = 2, b = -1, and c = 3.
Which sentence has a misplaced adjective clause?   A. Little Emily, whose parents claime
What were the first-known inhabitants of massachusetts?
Lee and his family are planning a hiking trip on the Appalachian Trail. They are packing food in 2-lb bundles. How many bundles can they make with 36 lb of food
the expression (3x^2)^4/9x^3 is equivalent to which other expression