laylapooh1945 laylapooh1945
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

Keith bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars . He spent a total of 31 dollars . How much did each candy bar cost ?

Respuesta :

turneremily543 turneremily543
  • 20-11-2020

Answer:

they each costed $3

Step-by-step explanation:

Answer Link
lionhearthoney31903 lionhearthoney31903
  • 20-11-2020
31-4=27 (total of all the candy bars)
27/9=3
Each candy bar was $3
Answer Link

Otras preguntas

The pad of fibrocartilage between vertebrae that acts as a cushion is called the ________ disk.
I need help answering
Consider two acids: (ch3)3cco2h (pivalic acid, pka = 5.0) and hco2h (formic acid, pka = 3.8). Which acid is the stronger acid? Select the single best answer.
Is it possible for two igneous rocks to have the same mineral composition?
Ben seems to have the midas touch. He can recognize opportunity where others see only problems. His focus is on creating solutions for customers. Ben has a(n) _
please help ASAP!! What is the energy transformation taking place from right before the toy car is released until the toy car reaches the bottom of the track?
name two wave interactions that can occur when a wave encounters a barriers.
Which sedimentary rock is associated with a high-energy environment (such as a very fast-flowing turbulent stream)?
a bucket can hold 6 1/2 liters of water when it is full.a 500-milliliter jug is used to fill the bucket.how many full jugs of water are needed to fill the bucke
What is the equation of the parabola in vertex form? I think the answer is B. (x+4) = (y+1)^2, however I'm not 100% sure