edgara282008 edgara282008
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

Serena paid $24.60 for 7 and 1/2 gallons of gasoline. What is the cost per gallon of gasoline?​

Respuesta :

younge0207
younge0207 younge0207
  • 20-11-2020

Answer:

The cost would be $3.28 for each gallon.

Answer Link

Otras preguntas

4x-3 x=2 4(2)-3 the blank property is used here
what is the part labeled 3? ​
Write the ratios as reduced fractions. (a) The ratio of "yes" to "no" answers is 5 to 4. (b) The vote was affirmative by a 9 to 8 margin.
Which number is divisible by 4? A: 1526 B: 3001 C: 2721 D: 5008 E: None of the above
Netflix is considering a new romcom (romantic comedy) series. Before making a final decision, the producers design an experiment to estimate the proportion of v
the conversion of an action potential (ap) generated by a motor neuron to contraction of skeletal muscle fiber is called excitation-contraction coupling. this a
The nth term of a sequence is given by 5n - 4 What is the 8th term of this sequence?
Select the correct answer. Which of these excerpts from poems by Emily Dickinson uses irony?
The manager of a pizza restaurant recorded the total number of pizzas delivered after x weeks in this table. Which statement is true? A. There was an increase o
Which statement describes how the above labeled organelles interact within a cell? A. #1 releases energy for protein production and #5 produces the proteins.