kelvin1216 kelvin1216
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 6 bottles of water for $4 and 18 bottles of water for $10. Which is the better deal and why?

Respuesta :

miaisalpha
miaisalpha miaisalpha
  • 23-11-2020

Answer:

18 bottles of water for $10 because each bottle costs 56c compared to 6 bottles of water for $4 at 67c

Step-by-step explanation:

All values rounded to the hundredth

6 bottles of water for $4

4/6=0.67

Each bottle costs 67c

18 bottles of water for $10

10/18=0.56

Each bottle costs 56c

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular book measures 12 x 15. What is the length of its diagonal? Round the answer to the nearest tenth.
What Is the term -3x and 5x combined to?
Describe and correct the error in using the diagram to find the value of x
The country of Swezi welcomed 100,000 migrants in 2020. At the same period, she lost 173,000 migrants to other nations. If the entire population of Swezi was 15
71500 divided by 8 long division
What do you find difficult about proof which proof do you like and why do you like this proof
describe the supramacy cluase of the US Constitution in your own words
You find a scrap of paper at the supermarket. Is it a regular grocery list? Or something more exciting!
multiple choice question. with explanation needed.
If you watched inside out this is for you