Gustavo111 Gustavo111
  • 17-10-2016
  • Mathematics
contestada

monique bought 3 1/2 pounds of hamburgers for $14 . What was the cost per pound ?

Respuesta :

Rachel7224
Rachel7224 Rachel7224
  • 17-10-2016
You need to do 14 divided 3/12 which gives you the cost per pound
Answer Link
xXinfinitestarsXx
xXinfinitestarsXx xXinfinitestarsXx
  • 17-10-2016
The cost per pound is $4.

Divide 14 by 3 1/2 to get this result
Answer Link

Otras preguntas

hlEELPPI NEED ANSWER
For a reader to two or more things, the reader must consider how the things are different. fill in the blank plz.
Wei has $150.00 to make a garland using 60-cent balloons. He wants to purchase 100 blue balloons and some number of white balloons. He learns that the white bal
Can you guys pls help me with this math question
Which of the following is a compound? A brass, B rust, C iron, D steel. please explain
How do all multicellular organisms begin? A. as complex organisms B. as a single cell C. by expanding the size of their cells D. by creating all their cell
passes through (-4,-50,slope= 3/4
Select the equation has no solution. A) 2x + 17 - 7x - 6 = 8 - 10x - 19 + 5x B) 7 + 16x + 1 - 4x = 24 + 8x - 9 + 3x C) 9x - 3 + 2x + 20 = 15 + 4x + 2 + 7x D)
PLEASE HELP! LAST QUESTION!!!! Which word describes the crowd's mood after Darnay is convicted in his final trial? A. disappointed B. hesitant C. sympatheti
how do earths magnetic pole reversals provide evidence for plate tectonics