nikisweb2000
nikisweb2000 nikisweb2000
  • 17-10-2016
  • Mathematics
contestada

Mckenzie bought 1.2 pounds of coffee for 11.82 what was cost of per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-10-2016
first you divide 1.2 by its self because you need to get 1 pound. 1.2 / 1.2 = 1
now that you have one pound, you divide 11.82 by 1.2 = 9.85
Answer Link

Otras preguntas

in ancient rome what was a ruler of an empire called
~Please help~ -thank you :)
how do you get diameter from radius
Linda had an orange ribbon and a blue ribbon. The orange ribbon was 2 meters long. The blue ribbon was 4/5 as long as the orange ribbon. Linda cut off a piece o
Tens of thousands of people were killed by _____ as they demonstrated their desire for him to resign as president of their country.
Population growth during the Gilded Age was due in large part toA- unemployment among workers.B- an improved food supply.C- better health care.D - immigration t
A farmer collects 12 dozen eggs for her chicken. She sells 56 of the eggs at the farmers market and give the rest to friends and neighbors. If she sells each d
write an equivalent expression for wb using only multiplication explain what w is in this new new expression explain what b is in this new expression
A pair of $195 boots are discounted 40% a. how much is the price decrease? b. what is the discounted price of the boots? c. the boots are reduced in price by an
The corporate media is in business to turn a profit, so how do broadcast networks make their money when programs themselves are free? Broadcasters sold airtime