deandrasilver12 deandrasilver12
  • 17-10-2016
  • Mathematics
contestada

at the local grocery store ,a 16-ounce bottle of apple juice costs$3.20 what is the cost of the apple juice

Respuesta :

annepoveromo annepoveromo
  • 17-10-2016
The cost of the bottle is $3.20 for a 16 oz bottle. You would take 3.20 and divide by 16. The answer is 20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

what purpose did the british have for railroads in india?
someone please help i need to finish by tomorrow and i'm stuck
Don't know how to do it please help
In how many places did the japanese troops land on december 8, 1941?
Which of the following stages of retirement means that retirees feel that retirement is not all that they thought it would be, and they may miss the stimulation
what decimal ia equivalent to 5%
Check My Answers Please! 1) A negative point charge of 2.0 × 10^–6 C experiences a force of 0.060 N from another source charge. What is the strength of the elec
In 1976, a historian is writing about a book analyzing the causes of the american revolution, which was fought 200 years earlier. Which of the following sources
What would you replace with the pronoun en in this sentence? Nous prenons du gâteau de temps en temps. -du gâteau -nous -de temps en temps -prenons
If a cylinder has a radius of 11 inches and a height of 18 inches, then what is it’s volume?