tasiacoaxum12
tasiacoaxum12 tasiacoaxum12
  • 18-10-2016
  • Mathematics
contestada

i dont understand? It says what is the Estimate the unit rate if 12 pairs of socks sell for $5.79

Respuesta :

Kaoru1 Kaoru1
  • 18-10-2016
you divide the price by 12 to find the unit price so the answer is $5.79 ÷ 12 = 0.4825. you round to the nearest hundreth so your answer is $0.48.
Answer Link

Otras preguntas

What is a wide, flat area on Earth's surface?
Pls Help! A string is tied to a 4.4 kg block and 120g hanging bucket. Students add 20g washers one at a time to the bucket. The student are unaware that the
the most accurate estimation of 375+147
When does elastic rebound happen?
Which equation is graphed here?Can Someone Help Meh Please A. y - 3= -2/3(x + 1) B. y - 4= -3/2(x + 3) C. y - 1= -3/2(x +3) D. y + 1= -2/3(x - 3)
85 students went of a field trip. Three buses were filled and 25 students traveled in cars. How many students were in each bus?
How do you change 3.4 into a fraction?
How does photosynthesis work in a leaf? Please answer ASAP
Please help with number one through 8 and please answer cause I waste 10 points to post this question so u people can help me so please help me thanks !! HELP P
x-3y=6 into slope intercept form. using y=mx+b