loladouglas loladouglas
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following is not a unit rate? ( i need this answer fast thank you)

A) $4.25 per pound of cheese

B) 8 miles per minute

C) $14 for 2 pizzas

Respuesta :

hrobin4
hrobin4 hrobin4
  • 16-12-2020

Answer:

8 miles per hour

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Lewis and clark's _ inspired many Americans to go west
Plateau periods are times in life when A. you should cancel your upcoming vacation. B. nothing seems to happen. C. all kinds of new things happen. D. you should
Gus wrote the following riddle I am a number between 30 and 60 my ones digit is three I am a prime number
Variable y varies directly with x2, and y = 18 when x = 6. Which graph represents the quadratic variation?
What is the volume of a cube shaped box with edges 6 cm. in length?
Why did president bush target afghanistan after declaring war on terror?
what percent of 45 is 36
A wheel has a diameter of 16 cm. Approximately how far does it travel in 5 revolutions? A. 502.4 cm B. 251.2 cm C. 100.48 cm D. 80 cm
three congressional power include
DNA and its structure was not isolated and understood until the mid 1900s. It serves as