kobem094
kobem094 kobem094
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 24 pounds of cat food is $54. What is the cost per pound of cat food?​

Respuesta :

connerbyington12 connerbyington12
  • 16-12-2020

Answer:

2.25$

Step-by-step explanation:

54 divided by 24 is 2.25$

could i get a heart and branliest please?

Answer Link
1234alex101
1234alex101 1234alex101
  • 16-12-2020

Answer:

$2.24 per pound of cat food

Step-by-step explanation:

You just divide the price from the amount of pounds of cat food.

Answer Link

Otras preguntas

Freda paid 6.5% sales tax on an item that costed $38 how much did she pay in tax
What is the sum of three fours and four threes
Freda paid 6.5% sales tax on an item that costed $38 how much did she pay in tax
There were 75 pebbles in boxes a, b and c. After moving 28 pebbles from a to b, 24 pebbles from b to c, and 19 pebbles from c to a, there was an equal number of
what percent of 240 is 180?
In the year 1900, in the country Acirema, there were 100 Lawyers and 2 million people. Every 10 years, the number of Lawyers doubles, and the population increa
which organelle do you think is the most important organelle for an animal cell? why or why not?
How is a cell like a house?
What is the sum of three fours and four threes
ARRANGE THESE JUMBLED SENTENCES INTO A GOOD DIALOG   1. mira : of course. can you show me the fitting room, please? 2. mira : i'm not sure. would you mind if i