gallardochristian078
gallardochristian078 gallardochristian078
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

14) Eugene spent $20 on a magazine and
some candy bars. If the magazine cost S5
and each candy bar cost S3, then how
many candy bars did he buy?
A) 2
B) 1 C) 5 D) 3

Respuesta :

freya675 freya675
  • 17-12-2020

Answer:

Eugene bought 5 candy bars.

Step-by-step explanation:

  • First, we need to work out how much he spent on candy bars only. To do this, take away the amount spent on the magazine ($5) from the total spent ($20) to get $15.
  • To find the cost of one candy bar, divide the $15 by the cost of one bar ($3). This means he bought 5 candy bars.
Answer Link

Otras preguntas

what is the system of naming that involves giving an organism a two part name
cube square root of 1000
King Philip’s War in the 1600s was fought between
t . u m. are shark-l 5. g A 7 I I. J 7 H . V Solving 35 8. Rachel jogged along a trail that was 9. ion ran around f Ufa mile long She along
why did many American's oppose getting involved in World War 2
When oil spills in the ocean , why does the oil float on the water
Which lists the correct sequence of events for evolution to occur through isolation?
All plots must have _____. themes conflict action dialogue
en taking into consideration a college's tuition costs, students should: A. not focus on cost when applying to top universities. B. limit themselves to lo
Copies of sales tickets or sales invoices issued to customers or clients provide information about sales of goods or services true or false?