andreacarvajal03 andreacarvajal03
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

Bulk sugar is on special at $0.97 per kilogram. Betty scooped some on a scale. How much will she pay for 5,068 grams of sugar?

Respuesta :

Hayleighbigbrain
Hayleighbigbrain Hayleighbigbrain
  • 18-12-2020

Answer:

There are 1000 grams in a kilogram. 5068g is therefore 5.068kg so the cost to Betty is 5.068 * .97 = $4.92

Answer Link

Otras preguntas

Craig likes to collect records last year he had Tim records and his collection now he has 15 records what is the percent increase of his collection
what are you doing?​
In an xy-coordinate system, Line l has a slope of –3. If the points (2, 16) and (5, t) are on Line l, what is the value of t?
Find the equation of the linear function represented by the table below in slope- intercept form.
Ava is 35 years old. She has $1000 in a checking account, $7500 in investments, $15,000 in a retirement account, and owns a house worth $30,000. What is the tot
Dequan is training for a marathon. He runs 20 miles every 4 days. What is the unit rate for Dequan?
What is the molarity of sulfuric acid if 25.0 ml of the solution is neutralized by 25.5 ml of 0.50 M KOH?
If a noun refers to a job or occupation, it is a ……….. a. common noun and is capitalized b. proper noun and is not capitalized c. proper noun and is capitalized
In the boxes below, fill in the appropriate neuron parts, structures, or functions.
What is the hybridization and shape for an XeF6 2+ molecule?