Tyleya Tyleya
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

Six oranges cost $.90. How much will 9 oranges cost?

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 17-12-2020

Answer: 1.35

Step-by-step explanation:

if:

6 oranges cost............................0.90 dollars

9 oranges will cost....................................?

(9*0.90)/6=1.35 dollars

Answer Link

Otras preguntas

The equation of a parabola in the xy-plane is given as y= n(x + 5)(x - 3) where n is a non-zero constant. What is the y-coordinate of the vertex of this parabol
A WOMAN HAS A MASS OF 75.0 kg What is her weight on earth?
what is 20 times 13 times 50?
Three consecutive multiples of 10 have a sum of600. What is the greatest of these numbers, and why?E. 190F. 200G. 210H. 220​
I need some help, it's emotion
a wheel 0.35m in diameter rotates at 2200rpm. calculate its angular velocity in rad/s and its linear speed and acceleration of a point on the edge of the wheel.
Tuliskan dua kebaikan jika mengutamakan kebersihan dan keindahan alam sekitar.​
There are different types of loops in C#. Some are "Entry Controlled Loops", meaning that the evaluation of the expression that determines if the body of the lo
Find the least 5 digit number which is exactly divisible by 20 , 25 , 30​
Which of the following was a result of the California Gold Rush? A. It helped end slavery. B. It readied California for statehood. C. It slowed expansion into t