Tariyah1777 Tariyah1777
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

Sophia spent $27.16 on four sandwiches. If each sandwich cost the same amount, how much does one sandwich cost?

Respuesta :

Taliyad123 Taliyad123
  • 17-12-2020

Answer:

6.79

Step-by-step explanation:

you just divide 27.16 (the cost) by 4 (how many sandwiches were purchased)

Answer Link

Otras preguntas

Smith Company has the following information on the financial statements: Accounts Receivable at beginning of the year $50,000 Accounts Receivable at end of the
Firm M exchanged an old asset with a $14,600 tax basis and a $35,000 FMV for a new asset worth $25,500 and $9,500 cash. If the exchange is nontaxable, compute
The band director of Eagle Rock High School asks her students to have a car wash as a fundraiser. They are going to charge $7.50 per car. The graph that represe
2/3 divided by blank equals 1/3
A Cessna 150 aircraft has a lift-off speed of approximately 125 km/h. What minimum constant acceleration does this require if the aircraft is to be airborne aft
A company purchased a machine for $140,000 with a useful life of 8 years and a residual value of $10,000. It is estimated that the machine could produce 80,000
Which government program, begun during the New Deal, still exists today? A. Works Progress Administration B. Public Works Administration C. Civilian Works Admin
8! - 7 * 7! + 6 x 6! 71-6 ~ 6! + 5 x 5!
1000.0 gpm (gallons-per-minute) of water is released from the reservoir down the hill in order to generate electricity during the day (peak hours) for a 12-hour
Which numbers are factors of 42? Check all that apply. 1 2 3 4 6 8