jfjnfnkmd
jfjnfnkmd jfjnfnkmd
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

What's the better buy: A) 5lb. bag of potatoes for $3.79 or a 2lb. bag
for $1.50?

Respuesta :

connerbyington12 connerbyington12
  • 17-12-2020

Answer:

A 2lb. bag because 1.50 x 2 = 3.00$ plus the extra 1 lb which is 75c = 3.75 $

Step-by-step explanation:

Could i have branliest and heart please

Answer Link

Otras preguntas

how was society divided/ organized in europe​
Why is the poem entitled “Please Hear What I’m Not Saying”?
II. Fill in each gap with one suitable word There are four people in my family: my father, my mother, my younger sister (1)______me. My father is a doctor. My f
Which absolute value equation represents the graph A) f(x)=-|3x|-5 B) f(x)=3|x-5| C)f(x)=5|x|-3 D)f(x)=|5x-3|
please help me fast its do today
On Monday the price of gas is $3.50 on Tuesday the price drop my $.50 and I won’t say the price increase by $.65 or I am Santa edition equation to show final pr
Hellp PLZZzzzzzzzxxxmxxxxxxxxxx
More math for the experts!
Which of the following is NOT true of the Pharaohs? A. They had absolute control of their subjects B. They all came from the same family C. They were believed t
Round each to the nearest cent. $1,145.343 and $264.5176