Seudónimo Seudónimo
  • 20-10-2016
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells American cheese for $3.89 per pound. About how much would 1.89 pounds of cheese cost?

Respuesta :

agoldsmith agoldsmith
  • 20-10-2016
$7.35. All you do is multiply the two together
Answer Link
bcalle
bcalle bcalle
  • 20-10-2016
Multiply 3.89x1.89= $7.35
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are character qualities a historian must have? accurate inventive patient dishonest judgmental biased moral tenacious
Securing a mortgage is an example of ________________.
Which event is described in both “Ambush” and “Facing It”?
Compasses do not work at the magnetic poles. The magnetic field at these poles is vertical. Which choice shows the punctuation and/or conjunction needed to
how do you tell the difference from Action verbs, and linking verbs
Jamie Is Sewing14 identical costumes for the school play. She Needs 210 Buttons to complete all of the costumes. How many buttons will she sew onto each costume
A car depreciated $2000 each year it was owned and driven. What type of depreciation is this?
In what region of the United States is there the greatest percentage of agricultural land? A. North Central B. West C. South D. Northeast
Can i have an answer to this question
An important characteristic of urine is its specific gravity or density, which is ________.