gabriellajames gabriellajames
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

the unit price is $2.50

Varna buys a package of ground beef for +7.50 at the same unit
price. What is the weight of the package?

Respuesta :

clauchih87
clauchih87 clauchih87
  • 17-12-2020

Answer:

The answer is 3.

Step-by-step explanation:

If you divide 7.50 by 2.50, you get 3. Hope this helps! And have an amazing day!

Answer Link
lovelyindiex2
lovelyindiex2 lovelyindiex2
  • 17-12-2020
the answer is 3. The weight of the package is 3 because if you divide 7.50 and 2.50 you get 3..
Answer Link

Otras preguntas

"Ben and Adam always ask permission before inviting a friend over." what is wrong with this sentence?
• Why does a lunar eclipse last longer than a solar eclipse?
How many factors should a well-designed experiment test at one time
How much does a water mill cost? (renewable energy) Help please, I also have a couple more questions if someone can help me..
Im asking this for a friend..pls help... Is this reasonable or not reasonable ? 39x37=2,183 rounds to 40x40=1,600
what is .995 in fraction form
Mexico's independence is celebrated on September 16th. True False
What is one-third of z?
Physical science questions! Please help!: Radiant energy is made up of electromagnetic waves. ______________________________ T F Kinetic and potential energy a
what is the old oligarchs main idea when he says it is the steersmen and the shipwrights who have brought the city state power?