lyric1026
lyric1026 lyric1026
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate for the cost of each energy drink if 5 energy drinks cost $15

$3 per energy drink
$5 per energy drink
$5.50 per energy drink
$75 per energy drink

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-12-2020
Answer: 3 per energy drink


Explanation: 15/3 is 5 so it would be 5 dollars have a nice day (:
Answer Link

Otras preguntas

How do you figure out 2x-y=41
Can someone help? Describe the ADP molecule and its function within a cell.
who determines candidates in irans elections
If a 10kg rock falls of a 10m cliff, what is its speed right before it hits the ground? Show work.
A square park has an area of 6561 square meters. If you walk around the park what is the distance that you would have walked
What is the answer to |4m-2|=10?
how can 4 friends share 3 oranges equally
Karyn cuts the length of a ribbon into 4 equal pieces. each 1 1/4 feet long. How long was the ribbon?
Is 10/40 greater or less than 4/16?
a brass spring weighs .83 Newtons while it is suspended in the air. next you immerse the ring in a container of light corn syrup. the ring appears to weigh .71