tessiexoxo
tessiexoxo tessiexoxo
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 3 pairs of insulated gloves costs ​$19.47. What is the unit price of the gloves?

Respuesta :

OrepaSokimi
OrepaSokimi OrepaSokimi
  • 17-12-2020

Answer: $6.49

Step-by-step explanation: Divide $19.47 by 3

Answer Link
calithroneberry
calithroneberry calithroneberry
  • 17-12-2020

Answer:

$19.47 divided by 3 gloves = $6.49 is the unit price of the gloves

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please help right away
Anyone know what the answer is please ?
Please help me out :)
Joan is 5 years older than Ellen, and 3 years ago the sum of their ages was 17 years. In how many years will Joan be 21 years old?
The graph of a quadratic function has a vertex located at (7,-3) and passes through points (5,5) and (9,5). Which equation best represents this function? A) f(
what is the voting process?
Which solid does NOT have the net form? hexagonal prism hexagonal pyramid rectangular prism rectangular pyramid
which of these is the responsibility of public health
Where is the open space zone in the image?
Select the characteristics that will probably yield an ionic bond. Each answer refers to two atoms, Atom X and Atom Y. Atom X is referred to first, and Atom Y