Persassy1 Persassy1
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells snacks by weight. A 6 ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Will a 2 ounce bag nuts cost more than or less than $1.25?

Respuesta :

carterschmitz8057 carterschmitz8057
  • 18-12-2020

Answer:

Less than $1.25, they will be $1.20

Step-by-step explanation:

6 oz = 3.60 (.60 per oz)

2 oz = ? (.60 per oz)

2 * .60 = 1.20

Answer Link

Otras preguntas

Factor completely: r2-11r+18 A.) (r-6)(r-3) B.) (r+6)(r+3) C.) (r-9)(r-2) D.) (r+9)(r+2)
Use a common denominator to determine whether the ratios form a proportion. 6 : 15 and 30 : 80
is -15g^2 a monomial
what did many jews hope that a Messiah would do?
ATP can be broken down into ADP and a phosphate group. These products can then be reassembled to form more ATP. Which statement correctly describes the energy d
4x^-y^2 what and how would you solve this particular problem
44,22,20,10,8 what's the next number in this pattern?
Need help asap! Thank you!
A 20N force acts for 5.0 s on a 4.0 kg mass at rest. The magnitude of the velocity (in m/s) of the mass after the force acts is? Please help
What is the mantle and the earths crust?