aniyah8859 aniyah8859
  • 19-12-2020
  • Mathematics
contestada

The teacher paid $12 for 6 pounds of candy. Which statement is true about her unit
rate?

Respuesta :

224Helppls 224Helppls
  • 19-12-2020

Answer:

For every pound of candy, the teacher spent $2

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 19-12-2020

Answer:

she paid $2 for each pound

Step-by-step explanation:

amount paid / number of items = net price

12 / 6 = 2

Hope this helps!! happy holidays!!

Answer Link

Otras preguntas

Charlotte’s weekly paycheck is based on the number of hours worked during the week and on the weekend. If she works 13 hours during the week and 14 hours on the
Read the following excerpt from the poem “On Imagination” by Phillis Wheatley. Imagination! who can sing thy force? Or who describe the swiftness of thy course?
what were some advantages of domesticating animals instead of hunting them
What is the value of x in the rhombus? Side A (x+6) Side B 2x
what types of shelter did hunter gather's have?
Marco _________ ropa para el clima frío
West Side Medical Supply is in trouble. In the past two years, Fred Schultz, the owner, suddenly lost 26 percent of his business when two drugstores and a loca
Your cell phone carrier charges you a flat rate of $60 a month for unlimited talk/text and 4 GB of data. You are charged $5 for every GB you go over. If one mon
A sound wave travels from air that is at 24°C into air that is 15°C. The sound wave will _____.
primary producers are organisms that