Seudónimo Seudónimo
  • 19-12-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $2.85 for 6 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-12-2020

Answer:

2.85 x 2 is equal to 5.7 so that should be the answer

Step-by-step explanation:

Did it on calculator sorry if wrong lol

Answer Link
pbaasc pbaasc
  • 19-12-2020

Answer:

$5.70

Step-by-step explanation:

6 muffins is half a dozen, so double $2.85 and you get $5.70.

Answer Link

Otras preguntas

What were the four main points of the Monroe Doctrine?
Is this statement Mr.Mann gave a lecture Lecture is noun or verb
write the fraction as a percent of necessary round to the nearest tenth of a percent 4 1/5
The number of chips of different colors in Vicky's bag is shown below: 5 blue chips 11 pink chips 9 white chips Vicky takes out a chip from the bag randomly wi
Simplify 4x2(2x2− 8x + 6).
Which was a major cause of the Bantu migrations? a. slash-and-burn agriculture b. the ice bridge across the Bering Sea c. Roman invasions d. trade
If the sides of a cube are 4 inches long, then its volume is A) 64 in B) 64 in2 C) 64 in3 D) 64 in4
I need to know what a air column is
I just need to know what the heck to do on this because I'm so confused.
Which of the following points must the graph of the linear equation y = 7x pass through to represent a direct variation? (1, 1) (0, 1) (0, 0) (1, 0)