shumaketghs2982 shumaketghs2982
  • 19-12-2020
  • Mathematics
contestada

A company makes pens. They sell each pen for $9. Their revenue is represented by R = 9 x. The cost to make the pens is $1 each with a one time start up cost of $5500. Their cost is represented by C = 1 x + 5500.

Respuesta :

MoJaxx
MoJaxx MoJaxx
  • 19-12-2020

Answer:

ok so it should be 49500

PLS MARK BRAINLIEST I NEED IT TO GO UP

Answer Link

Otras preguntas

The ratio of boys to girls in homeroom is 2 to 3 if there are eight boys how many girls are there
Skating school A charges $7 for equipment rental plus $20 per hour for lessons. Skating School B charges $25 for equipment rental plus $12 per hour for lessons.
Help me with all of these please
A factory makes 1200 pounds of potato chips in 4 hours. At this rate, how many pounds of chips will the factory make in 10 hours? A. 3000 lb. B. 2500 lb. C. 200
Pls help two geometry questions attached.
how do you find the mean median mode and outlier
Marshall can buy 5 t shirts for $60.If each shirt costs the same amount,what is the cost of 4 the shirts
The sun is 150000000 kilometer from earth. Write this number in scientific notation
What is 29➗28 show your work
please help me with this math 8th grade math