geneviequintanilla
geneviequintanilla geneviequintanilla
  • 20-12-2020
  • Mathematics
contestada

At Farmer Jones Market, bananas cost $.80 per pound. At Farmer Garcia's
Market, bananas are sold in 5-pound bags for $4.50 per each bag. Which
explains how to find the better buy? answers are above the question


At Farmer Jones Market bananas cost 80 per pound At Farmer Garcias Market bananas are sold in 5pound bags for 450 per each bag Which explains how to find the be class=

Respuesta :

lialeix
lialeix lialeix
  • 20-12-2020

divide $4.50 by 5 .......

Answer Link

Otras preguntas

Terry earn a $250 salary plus $5 per sale. How many sales must terry make to earn $765 altogether
I don’t remember the answers to the verification questions that you have to do when you purchase an app so I reset it and had to have a verification code sent t
What is the IUPAC name for NO
Simplify. 0.55−(0.9−0.8)⋅4
The social impact of the decision in Brown versus Board of Education
how did mussolini gain power
The sum of the differences between all the values in a numerical batch of data and their mean "balances out" to zero a. True b. False
Pleaseeee help!!!! I will mark you as brainlinest for correct answer!!!!!!!!
A way to prevent market failure from inadequate competition is for the government to
Solve for y y-(-5)=-7